Connect with us

Fan Token Yorum

Fan Token Nedir Detaylı Yorum ve Listesi

Fan Token nedir

Fan Token nedir konusunda detaylı yorum ve analizler yapacağımız yeni yazımıza hoş geldiniz.  Önümüzdeki sezon iddaa tahminleri yapmanın yanı sıra Fan Token yorumları da yapacağız. Henüz gelişmekte olan bu sektör hakkında bir ön yazı yazmak istedik. Kripto para piyasasının ne kadar riskli bir piyasa olduğunu mayıs ayının başından beri hepimiz gördük. Fan Token yorum ve analizlerimizde genel kripto para piyasasını da takip edeceğiz. Yazımızda bulunacak bazı başlıklara göz atalım;

 • Fan Token nedir
 • Fan Token yorum
 • Binance Fan Token listeliyor mu
 • Fan Token analiz
 • Fan Token listesi 
 • Taraftar token listeleyen borsalar  

Fan Token nedir?

Bazılarımızın taraftar token olarak da bildiği Fan Tokenlar öncelikli olarak Chiliz (CHZ) tarafından piyasaya sürüldü. Chiliz Juventus ile anlaşarak ilk resmi taraftar tokenı üretti. Fan Token takımların resmi olarak anlaşma sağlayarak ürettiği, kulüpteki yaşanan gelişmelerden etkilenen kulüp ve taraftan arasındaki bağı kuvvetlendirmek için tasarlanmış kripto para birimidir.

Günümüzde en büyük Fan Token üreticisi Chiliz’dir. Platform bu yılbaşında FIFA ile resmi bir ortaklık imzaladı. Ortaklığa göre önümüzdeki yıllarda FIFA kulüplerine taraftar token yapma yetkisi Chiliz’e verildi. Bundan önce daha farklı platformlar Fenerbahçe ve Beşiktaş ile anlaşmak istemişti. Ancak Galatasaray ve Trabzonspor’un taraftar tokenları Chiliz tarafından üretildi.

Chiliz aynı zamanda ülkemizden Alanyaspor, Ankaragücü, Göztepe, Kayserispor ve Eskişehirspor gibi kulüplerin de taraftar tokenlarını üretiyor.

Fan Token yorum

Çok uzun süredir kripto para piyasasını yakından takip eden bir insan olarak bunlara yatırım yapmadan önce piyasa değerlerini kontrol ediyorum. Piyasa değeri çok düşük olan kripto para birimleri günlük çok yüksek dalgalanmalar yaşayabilir. Bu dalgalanmalar ile birlikte yatırımların yarısının bir günde yok olması mümkündür.

Taraftar tokenlar piyasa değerleri çok düşük kripto para birimleridir. Bu nedenle spekülasyona açıklardır.  öyle ki kuvvetli bir yatırımcı piyasaya girdiğinde token fiyatı ciddi şekilde artabilir. Fiyat attıktan sonra bu yatırımcı birkaç saat önce satın aldığı tokenları satmaya kalkarsa fiyat bir anda düşebilir.

Benzer şekilde transfer söylentileri de bugüne kadar Taraftar Token fiyatlarına ciddi şekilde etki etti. Chiliz Trabzonspor ve Galatasaray’ın yanında Barcelona, Paris Saint-Germain, Manchester City, Lazio ve İnter gibi dev kulüplere de taraftar token bastı. İşin ilginç yanı bu kulüplerin taraftar token piyasa değerleri de henüz oldukça düşük. Yani bu sektör henüz gelişmekte olan bir sektör.

Fan Token yorum ve analizlerimizde hiçbir zaman yatırım tavsiyesi yapmıyoruz. Ancak ülkemizde bu konuda yoğun bir ilgi ve talep var. Özellikle kısa vadeli yatırımcılar belli olayları takip ederek taraftar tokenlar üzerinden kâr sağlamak istiyor. Bu nedenle bugüne kadar oluşmuş bazı tabloları inceleyerek yazımıza devam edelim.

Messi ve Ronaldo transferleri

Futbolumuzun gelmiş geçmiş en iyi futbolcular arasında gösterilen Messi ve Ronaldo yaşlanmış olsalar da hala piyasadaki en değerli ve en çok takip edilen 2 futbolcu olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz 15 yıla Barcelona ve Real Madrid formalarıyla damga vuran ikili emeklilik yıllarında farklı takımlarda oynayarak pazara destek sağlıyor.

İki futbolcunun Barcelona ve Real Madrid’den ayrıldıktan sonra tercih edecekleri kulüpler taraftar token fiyatlarına direkt etki etti. Messi’nin PSG’e transfer olması PSG Fan Tokenın fiyatı için artışa neden oldu. PSG Fan Tokenların fiyatı kısa sürede iki katına çıktı. Ancak Kripto para birimlerinde fiyat yükseldiği anda bazı satıcılar kar almak için satışa başlıyor. Bu yüzden kısa vade yatırımlarında çok uzun süre beklemek her zaman mantıklı olmayabiliyor. Yani sürekli fiyat artmayacağı kesin bir şey.

Messi transferi gerçekleşirken bu oyuncunun Manchester City’ye transfer olma ihtimali donmuştu. Bu söylenti haberlere yansıyınca Manchester City fiyatı da bir süre arttı. Ancak haber kesinlik kazanmayınca fiyat hızlı bir şekilde düştü ve başladığı yere geri geldi.

Chiliz İtalya’da çok sayıda takıma taraftar token bastı. Bunlar arasında yer alan İnter ve Milan şampiyonluk mücadelesi veriyor. Bu ikili arasında yaşanan şampiyonluk yarışı taraftar token fiyatları için de etkili oluyor. Geçtiğimiz hafta inter’in berabere kalıp Milan’ın kazanması Milan fan token fiyatını uçururken İnter taraftar token fiyatı ciddi şekilde değer kaybetti.

Trabzonspor fan tokena baktığımızda genelde maç saati yaklaşana kadar artan fiyatların maç saatinde düştüğüne tanıklık ettik. Trabzonspor şampiyon olur olmaz token fiyatı ciddi şekilde düşmeye başladı.  Yani şimdiye kadar etkinliklerin kendisinden çok söylentileri ve spekülasyonları fiyat artışına neden olurken etkinlikler gerçekleştiğinde fiyatların düştüğüne tanıklık ettik. Ancak bu veriler oldukça kısa bir süreye dayanıyor ve önümüzdeki yıllar için kesin bir veri sağlamıyor.

Fan Token listesi

 • Trabzonspor
 • Galatasaray
 • Juventus
 • ManchesterCity
 • Barcelona
 • PSG
 • Aston Villa
 • Lazio
 • Başakşehir
 • Göztepe
 • Karşıyaka
 • Ankaragücü
 • Alanya

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Fan Token Yorum