Connect with us

Fan Token Yorum

Haftalık Fan Token Yorumu: Dikkatli Olun!

Taraftar Token Nedir Fan Token Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Geçen yılın ortasında ilk olarak Juventus tarafından üretilmeye başlayan fan token teknolojisi kısa sürede dünyanın büyük kulüplerine sıçradı. Şu anda Barcelona, Paris Saint Germain, Manchester City, Galatasaray ve Trabzonspor gibi önemli kulüplerin fan tokenları bulunuyor. Bu yazımızda bu hafta fan token alanındaki gelişmeleri inceleyeceğiz.

Fan token neden değer kazandı?

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasası Terra adı verilen blok zincir ağında meydana gelen olaylar çerçevesinde değer kaybetti. Aslında olaylar Mayıs ayının 10. gününde başladı. Bu olayın teknik detaylarına girmek istemiyorum. Ancak bugün Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda IMF başkanından söylediği gibi Terra hadisesi kripto para piyasasının ilgilendirmiyor. Daha doğrusu kapsamıyor.

Bu nedenle Terra olayının ardından kripto para piyasası yatırımcıların tamamen uzaklaşacağı bir alan olmayacak. Özellikle Bitcoin ve Ethereum varlıklarını sürdürmeye devam edecekler.

Peki piyasa değer kaybederken fan tokenlar neden değer kazanmaya başladı? Günümüzde taraftar tokenlar büyük bir oranda Chiliz adı verilen blok zincir ağı tarafından üretiliyor. Merkezi bir proje olan Chiliz tıpkı Bitcoin ve Ethereum gibi kendi blok zincir yağı olan bir projedir.  Bu hafta Chiliz blok zincir ağında önemli bir güncelleme başlatıldı. Bu güncelleme sayesinde bu ekosistemde NFT adını verdiğimiz teknoloji devreye girecek.

Yeni güncellemenin etkisiyle bütün fan tokenlar değer kazandı. Santos %156 değer kazanırken PSG %55, ATM %29, Galatasaray fan token ise %28.9 değer kazandı.

Fransız takımlarından Monaco için üretilen fan token ise son 14 günde %232 değer kazandı. Bu değer kazançlarının çok uzun süre devam edeceğini tahmin etmiyorum. Çünkü bu değer kazançları takımların başarısı nedeniyle değil blok zincir ağında meydana gelen bir güncelleme yüzünden oluştu. 

Fan tokenlara yatırım yapmak mantıklı mı?

Uzun zamandır kripto para piyasasında bulunan bir amatör yatırımcı olarak bu piyasada bulunan hiçbir  yatırımın risksiz olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten  IMF,  Avrupa Birliği Merkez Bankası, Amerikan hükümeti ve Çin hükümeti de kripto para piyasasını aşırı derecede riskli yatırım aracı sınıfına sokuyor.

Bu nedenle bu piyasaya yatırmayı düşündüğünüz sermayeyi tamamen kaybedebileceğinizi unutmayın

Bu piyasada yatırım yapılan proje ne kadar büyük olursa risk oranı o kadar azalıyor. Ancak riskin azalmasıyla kazanç ihtimalinin azalması aynı anlama geliyor. Yani bir sonraki Boğa piyasasında Bitcoin daha az değer kazanacakken piyasa değeri daha düşük olan altcoinlerin kazanç oranı daha yüksek olacak. 

Anca piyasa çuvallamaya başladığında Bitcoin daha az değer kaybederken piyasa değeri düşük olan kripto para birimleri ciddi şekilde değer kaybedecek. Bu değer kaybı Bitcoin’in iki katına çıkabiliyor.

Fan tokenlar piyasa değeri en düşük kripto para birimleri arasında yer alıyor. Bu nedenle bu tokenlar orta ve uzun vadeli yatırımlar için aşırı derecede mantıksızlar. Öyle ki kısa vade yatırımlarda da henüz nasıl hareket ettiklerine dair yeterince verimiz yok. Bu yüzden kripto para piyasası yeniden dengeye gelene kadar bu piyasaya giriş yapan insanlar ciddi şekilde kaybetme potansiyellerinin olduğunu bilerek yatırım yapmalı.

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Fan Token Yorum