Connect with us

Futbol

Arda Güler, Real Madrid’de başarılı olur mu?

Şampiyonlar Ligi İddaa Tahmini Chelsea - Real Madrid

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Hafta içinde Fenerbahçe başkanı Ali Koç, milli takımın yeni yıldızı Arda Güler hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Milli futbolcunun Fenerbahçe’de kalmak istemediğini söyleyen Koç, önümüzdeki sezon Arda Güler’in kesinlikle sarı lacivertli takımın kadrosunda yer almayacağını açıkladı. Bunun üzerine Real Madrid’in 20 milyon avro karşılığında Arda Güler’i transfer ettiği söylentileri sıklık kazandı. Bu yazıda Arda Güler transferinin milli takımımız için etkilerini değerlendirmeye çalışacağız.

Fenerbahçe (FB) 2023-2024 Sezonu Kesinleşen Transfer Listesi

Arda Güler’in Real Madrid transferi neler katacak?

Bir çok Fenerbahçe taraftarı Jorge Jesus’un Arda Güler’i uzun bir süre ilk 11’de değerlendirmemiş olmasını, şampiyonluğun kaçması ile ilişkili görüyor. Yani kısaca taraftarlar eski teknik direktörün, genç yeteneği oynatmamakla takıma ihanet ettiğini düşünüyor. Aslına bakarsanız geçtiğimiz yıl kaçan şampiyonluk için eski teknik direktörü suçlayanlar arasında Fenerbahçe başkanı Ali Koç da bulunuyor. Koç, geçtiğimiz hafta içi yapmış olduğu basın toplantısında “Jesus, hayatı boyunca oynatmadığı üçlü defans sistemini Fenerbahçe’de deneyesi tuttu” diyerek kaçan şampiyonlığu teknik direktörün sırtına yükledi.

Koç aynı zamanda Arda Güler’in önümüzdeki sezon Fenerbahçe’de oynamayacağını da resmen ilan etmiş oldu. Bunun üzerine Güler’in Real Madrid transferi büyük ölçüde kesinleşmiş gibi görünüyor. Peki güler, Ispanya’da başarılı olur mu?

Bana göre Arda Güler gibi yetenek odaklı zayıf oyuncular için en iyi üst düzey lig İspanya ligidir. Bu nedenle bana kalırsa Güler ve menajerleri özellikle başlangıç için, ve hatta belki de kariyeri boyunca, en iyi seçenek olan La Liga’yı bulmuşlardır. Bunun bir çok nedeni arasında liglerde yer alan sertlik seviyesi en önemli unsurdur. Çünkü Arda, olağanüstü yeteneklere sahip olmasına rağmen oldukça cılız bir vücuda sahip. Cılız vücuduna rağmen üst düzey bir takımda deneyim kazanarak en üst seviyeyi yaşamaya başlaması onun için büyük bir avantaj olacak.

Örneğin Arda’nın İngiltere takımlarından herhangi birinde oynamaya başlaması çok daha fazla darbe yiyerek sıkıntılı bir sene geçirmesine neden olabilirdi. Arda’nın Real Madrid’e transfer olmasında olumlu görülen bir diğer şey takımın yaş ortalamasının diğer diğer kulüplere nazaran oldukça düşük olması. Son üç yılda Ronaldo, Ramos ve Benzema gibi yaşlanmış üstdüzey yıldızlarından kurtulan Real Madrid önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı ve genç oyuncularıyla yeniden Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak için mücadele edecek. Arda için arkadaşlarından çok da küçük olmamak bir avantaj olacaktır.

Milli takım için kısa ve orta vadeli etkiler

Her şeyden önce şunu söylemek isterim ki bana göre Arda, en az bir yıl daha Fenerbahçe’de kalmalıydı. Çünkü taraftar baskısı ona her maçı ilk 11’de oynama garantisi sunacaktı. Üstelik Avrupa macerası başlayacak ve bir sezonda 30’un üzerinde maça çıkma fırsatı yakalayacaktı. Bu konuda tek endişem Fenerbahçe’nin teknik direktör seçimi oldu. İsmail Kartal’ın yeniden göreve gelmesi bence Fenerbahçe için büyük bir şansızlık. Her ne kadar Türkiye ligi için yeterli bir teknik direktör olsa da Kartal, Arda Güler gibi bir futbolcuyu çok daha üst seviyeye taşıyacak kalitede bir teknik direktör olmayabilir.

Buradan bakıldığında Arda’nın kısa vadede milli takıma katacağı katkılar bakımından Real Madrid’e transferi bir miktar problem teşkil edebilir. Bildiğiniz gibi yıllar içinde, Avrupa’da oynamış bir çok yıldız futbolcumuz yedek kalmasına rağmen milli takımda ilk 11’de forma verildi. Bu dönemlerde bu oyuncuların form düşüşlerinde gözle görülür bir etki hissettik. Arda’nın Real Mad Madrid takımında her maçta oynayacak yeteneğe sahip olmasına rağmen fiziksel alt yapıya henüz sahip olmadığı görülüyor. Ancak Arda’nın buna rağmen Real Madrid de ilk 11 oynayıp oynamayacağını zaman gösterecek.

Arda’nın genç yaşta Real Madrid forması giymesi milli takımımızın orta ve uzun vade hedefleri için çok önemli olacaktır. Bildiğiniz gibi futbolda ve hayatta mücadele alanlarında algılar çok önemlidir. Milli takımımızda bir futbolcunun Real Madrid forması giyiyor olması rakip oyunculara ve teknik direktörlere gözdağı vermeye yetecektir. Eğer Arda, burada kalıcı olur ve bir şekilde Madrid forması ile özdeşleşirse, orta ve uzun vadede milli takıma çok daha büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Umarız her şey yolunda gider ve Arda her şeyden önce sağlıklı bir kariyer tamamlar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Futbol