Connect with us

Futbol

Dünyanın En İyi 5 Futbolcusu (Tüm Zamanlar)

Uzun Vadeli Futbol Tahminleri : Dünya Kupası Elemeleri

Merhaba değerli İddaa bülteni okurları. Arjantin’in Dünya Kupasını kazanması ile birlikte GOAT, yani tüm zamanların en iyi futbolcusu tartışmaları tekrar alevlendi. Bu konuda öne çıkan bir çok futbolcunun yanında Messi geniş bir futbolsever kitlesi tarafından GOAT olarak anılmaya başlandı. Bu yazıda Messi’nin neden GOAT olmadığını açıklamaya çalışacağım.

1-Maradona

Bana göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu Maradona’dır. Son zamanlarda internette gördüğüm videolarda Maradona, Messi, Cristiano Ronaldo ve Pele oynadıkları maç sayısı, yaptıkları asist sayısı, ve attıkları gol gibi bazı rakamlarla kıyaslanıyor. Böylesi bir kıyaslaman çok saçmadır. Bir futbolcunun çok iyi olması asla kazandığı kupalarla da ölçülemez. Bana göre Messi bu kupayı kazanmamış olsa da bu sıralamadaki yeri değişmezdi.

Çünkü şöyle bir gerçek var. O kadar basit açıklayacağım ki en saf okur bile almayacak. 2002 yılında şampiyon olan Brezilya’nın kadrosunda Kléberson diye bir futbolcu vardı. Bu futbolcu Ronaldinho ve Ronaldo ile birlikte Dünya Kupasını kaldırdı. Kupa kaldırmayı en iyi futbolculuk için bir kriter olarak görenler Kléberson’un Cristiano Ronaldo’dan daha iyi bir futbolcu olduğunu iddia etmek zorundadır.

Bu yüzden bir futbolcunun ne kadar iyi olduğunu anlamak için sadece onu izlemek yeterlidir. Rakamlara takılacak arkadaşlar bu yazıyı boşu boşuna okumasın.

Maradona’daki şut kabiliyeti, çalım kabiliyeti ve topla olan ilişki başka hiçbir futbolcuda bulunmaz. Onun etrafına saçtığın enerji, sahadaki hakimiyeti, bulunduğu ortamlardaki gücü onun bir insan olarak ne kadar yüksek bir enerji seviyesinde olduğunu kanıtlıyor.

Maradona’nın hayatı boyunca modern bir sporcunun sözde ihtiyaç duyduğu disipline hiçbir zaman girmediğini ve başardığı her şeyi en zor ve en disiplinsiz şartlarda kazandığını da unutmayalım.

Sonuç olarak topa dokunuşu ve sahadaki duruş biçimi ile bugün bir kanalda Maradona diğer kanalda başka bir futbolcu maç yapıyor olsa hangisini izlerdiniz? İşte dünyanın en iyi futbolcusunu belirlemek için sorulması gereken tek soru budur. Bir kanalda Maradona varken diğer kanalda değil herhangi bir futbolcu kim olursa olsun Maradona’yı gösteren kanalın başından ayrılmazdı.

2-) YOK

———————

3-) YOK

———————

4-) Ronaldinho

Espiri olması amacıyla ikinci ve üçüncü sırayı boş bıraktım. Dördüncü sıraya ise canlı maçlarını izlediğim en iyi futbolcu olan Ronaldinho’yu ekliyorum. Messi’nin oynadığı dönemde almadığım heyecanı Ronaldinho’nun oynadığı dönemde aldım. Ronaldinho pasları, sahadaki duruşu ve oynadığı futbol bende çok büyük bir hayranlık oluşturdu. Bu nedenle bu üstün yeteneği Maradona’nın hemen ardından ikinci sıraya yerleştiriyorum.

5-) Messi

Maradona’yı ve Ronaldinho’yu ilk iki sırayı almış olsam da Messi’ye karşı olan sevgim tartışılmaz. Messi her ne kadar Maradona ve Ronaldinho gibi olağanüstü bir tuşe kabiliyetine sahip olmasa da onlarda olmayan bir çok yeteneğe sahip olduğu kesin.

Messi’yi alt sıralara iten şey kesinlikle tek başına lider bir karaktere sahip olmaması. Son turnuvada Messi’nin liderliğindeki Arjantin adını versek de ne demeye çalıştığımı yıllardır Messi’yi izleyen akıllı insanlar anlayacaktır.

Messi’nin Dünya Kupasını kaldırması gerçekten hepimizi çok memnun etmiş olsa gerek. Ancak ilerleyen yıllarda Messi benzeri futbolcuların sayısının artacağını düşünüyorum. Benzer şekilde Ronaldinho gibi futbolcular da turaya bilir.

Bu listenin devamında Cristiano Ronaldo, Zinedin Zidan, gerçek Ronaldo, Zlatan Ibrahimović, Drogba, Lewandowski, Pele ve son olarak Erling Håland eklenebilir. Hiç kuşku yok ki Sergen Yalçın da dünya tarihinin en önemli yeteneklerinden biridir.

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Futbol