Connect with us

Fan Token Yorum

FIFA Genesis NFT Koleksiyonu Nedir?

FIFA Genesis NFT Koleksiyonu Nedir?

Merhaba değerli iddaa bülteni okurları. Bu yazımızda iddaa terimleri ya da iddaa tahminleri yapmayacağız. Bunun yerine son zamanlarda teknolojinin getirmiş olduğu en önemli yeniliklerden birini futbola dahil etmeye çalışan FIFA Genesis NFT koleksiyonu hakkında detaylı açıklamalar yapacağız.

FIFA Genesis NFT koleksiyonunda bugüne kadar Dünya Kupası’nda yer almış bir çok olayın kısa videoları NFT formatında resmi olarak tasarlanmış. Yani örneğin İlhan Mansız’ın Senegal ağalarına göndermiş olduğu altın gol bir NFT şeklinde pazarlanacak. Şu aşamada FIFA üçer karttan oluşan NFT paketleri satıyor. Resmi siteden yapılan bu satışlarda paketlerin içerisinde yaralan kesitler gösterilmiyor. Yani alacağınız pakette neyle karşılaşacağınız belli olmuyor.

Bu yazıyı yazmadan önce almış olduğum bir pakette Fas, Kolombiya ve Fildişi Sahilleri’nin daha önceki yıllarda atmış oldukları goller çıktı. Daha sonra bana çıkmış olan bu NFT’leri, FIFA Genesis NFT koleksiyonu için tasarlanmış web sitesinde bulunan pazarda satışa sunabiliyorum. Ancak satışlar için hazırlanmış olan pazara bu NFT’leri eklemem için 22 Ekim tarihini beklemem gerektiği belirtildi.

FIFA Genesis NFT koleksiyonu

Bu konuya başlamadan önce NFT nedir sorusunun cevabını kısaca vermek istiyorum. NFT, her ne kadar bir JPG ya da PNG formatında bir görüntü gibi yer alsa da burada asıl olan bizim elimizde daha doğrusu kripto para cüzdanımızda yer alan bir kod ile bu görselin patentinin bize ait olduğunu kanıtlayabilmemizdir. Bu nedenle FIFA tarafından oluşturulan bir NFT bizim kripto para cüzdanımızda olduğunda biz bu ürünü çeşitli marketlerde listeleyerek satışa sunabiliyoruz.

Genesis NFT koleksiyonu, futbol severlerin arasında bulunan koleksiyoncular için tasarlanmış bir koleksiyondur. Yani bu NFT’ler yıllar boyunca bazı koleksiyoncuların kripto para cüzdanlarında göstermek isteyebileceği ürünler olabilir. Peki FIFA bu NFT koleksiyonunu tasarlarken ne kadar başarılı oldu?

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki bu teknoloji henüz yoğun bir kalabalığa ulaşmış değil. Bugün bir çok insanın hala kripto para cüzdanı bulunmuyor. Kripto para cüzdan olan insanlar da özellikle son aylarda Bitcoin ve Ethereum fiyatının inanılmaz derece düşmesinden dolayı bu alana olan ilgisini yitirmiş durumda.

Bu nedenle FIFA tarafından tasarlanan koleksiyonda her bir kesit için ayrılan rakamlar bana göre çok fazla. Örneğin 4.99 $’a satın almış olduğum pakette bana çıkan Fas milli takımının attığı gol 63.000 tane üretilmiş. Yani bu kesitten 63.000 tane olacak. Benim bu kesiti satabilmem için oluşturulan binlerce kesit arasında bu kesiti almak isteyen on binlerce kişinin olması gerekir.

Ancak bu kesiti almak isteyecek kişilerin öncelikle bir Algorand cüzdanına sahip olmaları gerekiyor. Algorand tıpkı Ethereum gibi bir blok zincir ağırdır. Ancak Ethereum kadar popüler değildir. Bugün kripto para cüzdanı olan insanların neredeyse tamamı ya Bitcoin ya da Ethereum kripto para cüzdanlarına sahiptir. FIFA Genesis NFT koleksiyonu sadece Pera adı verilen bir Algorand kripto para cüzdanı ile entegre olmaktadır. Dolayısıyla, bakarsanız bu koleksiyon oldukça az kişiye hitap etmektedir.

Bu koleksiyonu biriktirerek ya da satın alarak para kazanmanın tek yolu oldukça az sayıda üretilen bazı NFT’lerin satın alacağınız paketlerde şans eseri size çıkması olacaktır. Buda aslında milli piyango oynamaya benzer. Yani kaç kart alırsanız Maradona’nın eliyle atmış olduğu gölün kesitinin size çıkacağı belli değil.

Algorand blok zincir ağı

Algorand birkaç ay önce FIFA ile yapmış olduğu işbirliği sayesinde bu organizasyonun üreticiyi NFT koleksiyonlarına altyapı desteği sunacak. Algorand tıpkı Ethereum gibi bir blok zincir ağıdır. Bu arada isteyen herkes kendisine bir platform açabilir ve bir web3 projesi başlatabilir. Herhangi bir merkeze ait olmadığı iddia edilen Algorand içinde NFT üretimi de yapılabilmektedir.

Algorand, Ethereum kadar popüler olmadığı için çok az kişi Pera ya da diğer kripto para cüzdanları ile bu ağa bağlanıyor. Web3 teknolojisinin ve blok zincir teknolojisinin ilerleyen zamanlarda gelişimi ile Algorand ekosistemine çok daha fazla katılımcının geleceği şüphesiz. Ancak şu aşamada FIFA’nın Ethereum dışında bir projeyi seçmiş olması oldukça ilginç.

Burada da devreye karşılıklı işbirliği ve yatırımlar sonucu oluşan bir ilişkinin doğduğunu görüyoruz. Algorand ekosisteminde geçerli olan kripto para biriminin adı Algo Coin’dir. Ancak FIFA satmış olduğu NFT paketlerini Algo Coin ile değil USD Coin ile gerçekleştirmektedir. USD Coin tıpkı dolar gibi değer gören doların değeri ile sürekli eşit kalan bir tokendir. FIFA kullanıcılardan USD Coin alarak bunu anında dolara çevirebilme sana sahip.

Öyle sanıyorum ki futbol dünyasındaki NFT koleksiyonlarının yaygın bir kitleye erişebilmesi için henüz çok erken. Bununla birlikte eğer daha önce Panama’nın da yapmış olduğu gibi futbolculardan oluşan yani bu turnuvada oynayacak olan futbolculardan oluşan bir koleksiyon üretilmiş olsa çok daha değerli olabilir.

FIFA bugün oluşturmuş olduğu kesitleri bundan sonra değiştirmezse ve her dört yılda bir yeni turnuvalarda oluşan kesitleri de ekleyerek kalıcı yeni eklemeler yapılmayan bir koleksiyon üretmeye karar verirse oluşturulmuş olan bu ilk NFT’lerin bir koleksiyon değeri olabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Fan Token Yorum