Connect with us

Transfer Haberleri

Beşiktaş’ta transfer gündemi defans hattına yöneldi: Peki kartal nasıl gol atacak?

Beşiktaş (BJK) 2023-2024 Sezonu Kesinleşen Transferler

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Çoğuna göre Beşiktaş bu sene transfer sezonunda hayal kırıklığı yaşatıyor. Aslına bakarsanız Türkiye’ye gelmiş en önemli isimlerin genelde transferlerin son günlerine denk geldiğini görürüz. Ancak bu transferler çoğunlukla büyük kulüplerin o ya da bu nedenle istemediği oyunculara yönelir. Yine de Türkiye’ye gelen bu oyuncular, takımlara yüksek katkı yaparlar. Bu nedenle henüz Beşiktaş transferde kötü bir sezon geçirdi diyemeyiz. Bunun için transfer döneminin sona ermesi gerekir.

Beşiktaş (BJK) 2023-2024 Sezonu Kesinleşen Transfer Listesi

Bu yazıda Beşiktaş’ın bu hafta içi kadrosuna kalkmasını beklediğimiz oyunculara kısaca göz atarak Şenol Güneş hocanın önümüzdeki sezon için neler düşündüğünü anlamaya çalışacağız. Bunun için öncelikle kısaca geçtiğimiz sezonu hatırlayalım.

Beşiktaş geçen sezon özellikle ligin ilk on haftasında kaybettiği puanlar yüzünden şampiyonluktan oldu diyebiliriz. Hatırlayacağınız gibi kara kartal ligin ikinci sezonunda rakiplerinin tamamını rahat bir futbolla yenerek olağan üstü bir seriye imza attı. Buna karşılık Beşiktaş şampiyonun on puan gerisinde kalmaktan kurtulamadı. Buda siyah beyazlı takımın ligin ilk yarısında kaybet kaybettiği puanların ne kadar fazla olduğunu gösteriyor.

Bu veriler ışığında Şenol Güneş sezona hızlı ve galibiyetlerle başlamanın ne kadar önemli olduğunu anladı. Bunun yanında takım, geçen sezondan kalan galibiyet alışkanlığını kaybetmek istemiyor. Fakat Kara Kartala bu galibiyet serisini getiren oyunculardan bir kısmı takımdan ayrıldı. Bununla birlikte Beşiktaş’ta, özellikle stoper hattında karşımıza çıkan sorun var Şenol Güneş hoca için öncelikli hale geldi. Kara kartal hücum gücüne güvenmekte haklı mı?

Önce defans

Kara kartal hafta içinde Lyanko transferini bitirdi. Tecrübeli futbolcu Beşiktaş’ın stoperdeki eksikliğini gidermeye çalışacak. Beşiktaş takımında stoper mevkisinde görev bekleyen Montero gibi oyuncular artık ligimizdeki rakip teknik direktörler için üzerlerine gidilecek ve hata yaptırılacak oyuncular haline geldi. Bu nedenle aslında Montero’nun ayarında ama adı farklı olan bir diğer Beşiktaş oyuncusu, özellikle Anadolu kulüplerinin kafasını karıştırmaya yetecektir.

Lyanko, bir çok teknik eleştirmenin beğenisini toplayan kuvvetli ve hamleli bir stoper olarak lanse ediliyor. Ancak kara kartal Lyanko’yla birlikte defans hattına Onana ve Amartey isimli iki oyuncu daha eklemeyi düşünüyor. Her ne kadar Onana direkt olarak bir defans oyuncusu sayılmasa da orta sahadaki defansa yönelik etkisi nedeniyle onu da bir defans oyuncusu olarak görebiliriz.

Bu transferler kuşkusuz ki Beşiktaş’ın en büyük sorunu diyeceğimiz defans problemini halletmesine katkıda bulunacak. Bildiğiniz gibi Beşiktaş geçtiğimiz sezon hemen hemen her maçta golyerek bizim de banko kuponlarımızda üst tercihlerini kullanarak başarılı tercihler yapmamıza katkıda bulundu. Beşiktaş gol yemesine rağmen yediğinden daha fazla atarak etkili oldu. Ve bana göre özellikle Türkiye ligi için bu taktiğin ne kadar yeterli olduğu ortaya çıktı. Peki o zaman Beşiktaş neden defansa öncelik verdi?

Beşiktaş’ta forvet hattı yeterli mi?

Kara Kartal’ın iki sezon üst üste şampiyon olduğu dönemde takımı sırtlayan bazı oyuncular geçtiğimiz sezon ya oynamadı ya yoktu ya da beklenen performansları gösteremediler. Örneğin Beşiktaş’ın teknik olarak en üst düzey oyuncularından biri olan Ghezzal, geçtiğimiz sezonun neredeyse tamamında ya kadroda bile yer almadı ya da maç eksikliği yüzünden yeterli verimi sağlayamadı. Ghezzal’ın yokluğunda sağ bek oyuncusu Rossier, benzer şekilde hücum hattında verimsiz kaldı. Bütün bunlara Beşiktaş’ın sol bek problemi de eklenince karakartal üstüste çok sayıda puan kaybıyla ligin ilk haftalarında ligin ortalarında geçirmek zorunda kaldı.

Beşiktaş’ın gol yükünü çeken Cenk ve Aboubakar, gerçekten de Türkiye’nin en iyi forvetleri arasında yer alıyor. Özellikle Aboubakar son 4-5 ayda resmen çıldırdı. Attığı inanılmaz gollerin haddi hesabı yok. Bu nedenle bana göre kara kartal bu iki isimle yola devam ederek müthiş bir başarıya imza attı. Fakat bu oyuncuların ileride ikili forvet olarak yer alamayacağı karşılaşmalarda Muleka ve N’Koudou gibi isimler orta sahada çok verimli bir 10 numara bulunmadığı için yetersiz kalıyorlar.

Kartal özellikle Türkiye ligi için bir an önce gol yollarında çok daha etkili olması için bazı hamleler yapmak zorunda. Bunun için Todiç transferine yönelen kara kartal burada Fenerbahçe’den çalım yedi. Ardından Halil transferini tamamlamak isterken bir diğer rakibi olan Galatasaray engeline takıldı. Öyle sanıyorum ki Şenol Güneş hücum hattındaki problemi aşılamaz derecede görmüyor. Bu nedenle Avrupa’daki transfer sezonunun bitmesi beklenebilir ve bu dönemde açıkta kalan yıldız bir oyuncu takım kadrosuna kiralık olarak dahil olabilir.

Sonuç olarak Beşiktaş transfer gündeminde bana kalırsa büyük bir hayal kırıklığı yaşandığını söyleyemeyiz. Kara kartal bundan sonra yapacağı iki başarılı hamle ile önümüzdeki yıl, geçtiğimiz sezondan daha kaliteli bir kadro ile sahada yer almayı başaracaktır. Bunun yanında Beşiktaş’ın önümüzdeki sezon kadrosunda bulunduracağı yerli oyuncular konusunda da küçük bir hamle yapmasını bekliyorum. Her ne kadar kaleci Mert veya Ersin ile birlikte Cenk’in varlığı zorunlu yabancı yerli oyuncu konusunda Şenol Güneş’e yardım edecek olsa da sezonun tamamını götürebilmek adına lige hakim olan 1-2 yedek yerli oyuncunun takıma büyük katkı vereceği aşikar.

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Transfer Haberleri