Connect with us

Futbol

Türkiye A Milli Futbol Takımı Avrupa Kupası Kadrosu Analizi

Türkiye A Milli Futbol Takımı Avrupa Kupası Kadrosu Analizi

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Muhtemelen siz de benim kadar heyecanlısınız. Artık milli takımımızın Avrupa Kupasında boy göstermesine sadece iki hafta kaldı. Almanya’da düzenlenecek olan 2024 Avrupa Kupası öncesi geniş kadromuz açıklandı. Bu açıklamayla birlikte tahmin edilen bir çok oyuncunun listede yer aldığını görüyoruz. Resmi olarak açıklanan kadro hakkında önce kısa bir değerlendirme ardından da bölgelere göre kalite değerlendirmesi yapmaya çalışacağız.

Geniş kadromuz için yapılmış olan resmi açıklamada kalemizde Mert, Altay ve Uğurcan isimlerinin öne çıktığını görüyoruz. Bununla birlikte Troyes takımında kaleci pozisyonunda oynayan genç kalecimiz Doğan Alemdar da geniş kadroda y

Kadroya girip giremeyeceği merak konusu olan Semih Kılıçsoy da geniş kadroda kendisine yer bulan isimler arasında yer alıyor. Bununla birlikte genç yıldızın Almanya’ya gidip gitmeyeceğim henüz netlik kazanmış değil.

Geniş kadroda yer alsa da henüz kampa katılamayan Arda Güler, kupa boyunca hem Türk taraftarların hem de futbolseverlerin radarında olacak.

Kalecilerin Analizi

Beşiktaş ile Trabzonspor arasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan Türkiye Kupası final karşılaşması aslında gizli bir mücadelenin yaşandığı enteresan bir karşılaşmaydı. A Milli tektim teknik direktörü Montella, bu karşılaşmayı tribünden takip etti. Her iki takımda oynayan oyuncuların gerçekçi bir şekilde Milli takımın ilk 11’inde yer alıp almayacaklarını sorusunu aklımıza getirdiğimizde Montella’nın bu karşılaşmayı kaleciler için izlediğini düşünebiliriz.

Bir tarafta Beşiktaş’ın kalesinde yer alan ve son iki sezondur takımın omurgasının en etkili, sarsılmayan ve tek kalıcı parçasını oluşturan Mert Günok, şu anda milli takımın kalesini korumak için bir numaralı aday gibi görünüyor. Ancak Mert’in dünyanın en iyi kalecileri arasında yer almıyor olması Uğurcan için önemli bir şans teşkil ediyor. Trabzonspor kalecisi tıpkı Mert gibi son yıllarda Trabzonspor deyince aklımıza gelen en önemli figür olmayı başardı. Uğurcan’ın bu performansları çoğu zaman Trabzonspor’un başarısını direkt olarak etkiledi.

Türkiye Kupası finali üzerinden toplu bir değerlendirme yapmak elbette doğru olmaz. Ancak oyuncuların form durumlarını incelediğimizde bana kalırsa her iki kaleci de felaket diyebileceğimiz sezonlardan sonra bile psikolojilerini korumayı başarıyorlar. Bu nedenle milli takımda ilk 11’de oynayacak olan kalecinin kim olacağı kamptaki iletişim becerileri ile birlikte şekillenebilir.

Son olarak söylemem gerekir ki Mert’in defans hattıyla iletişimi ve oyunculara verdiği güven bana kalırsa Uğurcan’a nazaran bir tık önde. Geçtiğimiz yıl Fenerbahçe kalesinde harikalar yaratan Altay, bu sezon Manchester United forması ile çok fazla şans bulamadığı için bu kupada ilk 11’de yer almasını beklemiyorum.

Defans Hattımızda Neler Oluyor?

Grup aşamasında yer alan takımlara baktığımızda aslına bakarsanız iştahımız kabarmayor değil. Öyle sanıyorum ki İngiltere, Almanya ve Fransa kalitesindeki takımlarla yapacağımız maçlarda ciddi şekilde şansa ve futbol tanrılarına ihtiyacımız olacak. Bununla birlikte ikinci düzenli takımlarla yapacağımız karşılaşmalarda takım kalitemiz ön plana çıkmak zorunda.

Bu karşılaşmalarda, eğer futbolu çok basit düşünecek olursak, atmak ve tutmak eşit oranda önem kazanacak. Özellikle forvet hattımızdaki sıkıntıları göz önünde bulundurduğumuzda duran toplarla etkili olacak stoper pozisyonundaki oyuncularımızın önemi ortaya çıkıyor.

Bu bağlamda sezon boyunca takımlarına skor katkısı başaran Çağlar ve Abdülkerim’in ilk 11’de stoper pozisyonunda oynayacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bununla birlikte belki de takımın en dinamik oyuncusu olan ve oyun konsantrasyonu sağladığı süreçlerde performansını en üst düzeye çıkarmayı başaran Ferdi Kadıoğlu‘nun kanatlardan birinde bek oyun bek pozisyonunda oynamasını bekliyoruz.

Bununla yanında Ferdi’nin yerleştirileceği bek kanalına göre, oyuncumuz her iki kanatta da çok iyi oynayabiliyor, diğer bek oyuncumuz şekillenecektir. Defans hattında Melih ve bek pozisyonunda oynayabilen futbolcularımız arasında çok büyük bir kalite farkı olmadığı için maç konsantrasyonu en yüksek hissi veren oyuncuların başarılı olma ihtimalini yüksek görüyorum.

Orta Sahada Dev Rekabet

Türkiye milli takım kadrosuna baktığımızda kalecilerimizle birlikte en iyi olduğumuz bölgenin orta saha olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aslında bu toplum psikolojimizin 11 yansıması olarak da yıllardır aynı kalmıştır. Santraforlarımızı özgüvenli ve iyi yabancı oyunculardan seçerken orta sahalarımızda her zaman kaliteli oyuncularımız oldu.

Sergen Yalçın, Oğuz Çetin, Emre Belözoğlu ve adını saymaya değer onlarca değerli orta saha oyuncumuz bugüne kadar bize umut verdi. Bununla birlikte defans ve forvet hattına baktığımızda belki de tarihimizde hiçbir zaman top class diyebileceğimiz bir oyuncumuz olmadı. Her ne kadar Hakan Şükür dönem dönem performansını çok üst bir seviyeye çıkarmış olsa da aklımıza Mbappé, Håland ve Harry Kane gibi yıldızları getirdiğimizde ne demek istediğimi net bir şekilde anlayacağınızı tahmin ediyorum.

Milli takımımızda orta saha pozisyonunda oynamasını beklediğimiz oyuncular arasında Hakan Çalhanoğlu ve Arda Güler öne çıkıyor. İnter formasıyla olağanüstü bir performans sergiliyorsun ve sezon tamamlanmadan haftalar önce şampiyonluğunu ilan eden Hakan aynı zamanda İtalya’da yılın orta saha oyuncusu seçildi. İtalya’da oynayan orta saha oyuncularını şöyle bir aklımıza getirdiğimizde Hakan’ın ne kadar muhteşem bir başarıya imza attığını daha iyi anlayabileceğiz. Bununla birlikte Real Madrid formasıyla sezon sonu karşılaşmalarında anormal bir go ortalaması tutturan Arda Güler, turnuva öncesi bize moral verdi.

Ofansif yönde çok ciddi etkisi olan bu oyuncuların yanında Okay, Okan ve Salih gibi oyuncuların defansif yönden takımımıza ciddi şekilde etki vereceği düşünülebilir. Arda’nın hücum hattına yakın bir pozisyonda oynaması halinde bu oyunculardan ikisinin birden şans bulması beklenebilir.

Bu sezon Fenerbahçe’de olan performans sergileyen İrfan Can Kahveci de 2024 yılını psikolojik açıdan bir sıçrama olarak kutlamak için bu turnuvada önemli bir sınav verecek.

Forvet Aranıyor!

Millet olarak üst kalitede olmadığını bildiğimiz insanlara neredeyse acımaya yakın bir biçimde ilgi ve sevgi göstermeye alışıyor. Bir insanın profesyonel açıdan yeterli seviyede yani dünya standartlarında olmadığını söylemek sanki bahse geçen oyuncu sevmediğimiz ya da insanlığına küfür ettiğimiz şeklinde yorumlanıyor.

Bununla birlikte az önce ismini saydığım Avrupalı oyuncularla kıyasladığımızda santrafor bölgesinde kriz olduğunu söyleyebiliriz. Santraforda artık son Avrupa turnuvası olan Cenk Tosun’un oynaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Enes bu pozisyonda en çok fırsat bulup en az iş yapan oyuncumuz oldu. Juventus’daki performansıyla Ağzımızın suyunu batmasına neden olan kenan ise kanatta görev alacak oyuncular ile yeterli sayıda A Milli takım düzeyinde bir maça çıkmadı.

Bütün bunları ele aldığımızda eğer kenan hazırlık maçlarında çıldırmazsa ilk 11’de Cenk Tosunun sahaya çıkmasını bekleyebiliriz. Ancak bu karar kesinlikle tepki toplayacak bir karar olduğu için teknik direktörümüz böylesine akılcı bir karar vermektense hem zihinleri sakinleştirip aralarında çok büyük bir fark olmadığı için Kenan’a yer verebilir.

Beşiktaş’ta oynayan ve ligin ikinci bölümünde ön plana çıkıp takımın en skorer oyuncusu olmayı başaran Semih Kılıçsoy ana kadroya çıkması halinde oyuna sonradan gelip takıma kas gücü kazandırabilir. Takıma kas gücü kazandırmasını beklediğim bir diğer oyuncu kanatta Barış Alper olacak. Diğer kanatta da Kerem’in oynamasını bekliyorum.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Futbol