Connect with us

Tenis

Tenis Tahminleri: Çimbeldon Turnuvası Başlıyor

Tenis tahminleri

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Önümüzdeki haftanın ilk günü tenis oyunundaki en önemli turnuvalardan biri olan Wimbledon başlıyor. Bu turnuvanın efsanelerinden Roger Federer, maalesef bu sefer Londra’da yer almayacak. Bütün oyuncuların beyaz kıyafet giymelerinin zorunlu olduğu İngilizler’in çim turnuvası Federer’in dışında birçok ünlü ismin yokluğunda başlıyor. Tenis tahminleri yazımızda bu turnuvanın detayları ve uzun vade sonuçlarını inceleyeceğiz.

Çimbeldon

Tenis tahminleri; Wimbledon Turnuvası çim kort üzerinde oynandığı için bu yazıda çirkin bir yakıştırma yapmayı uygun gördüm. Bu soğuk espirinin ardında turnuvanın detayları hakkında bazı bilgiler vermeye başlıyorum. 

Wimbledon tenis turnuvası yılda sadece 4 kez düzenlenen ve Grand Slam adını veren turnuvalardan üçüncüsüdür. Bu turnuvalar her yıl düzenlenme sıraları ile şu şekilde.

  • Avustralya açık
  • Roland Garros
  • Wimbledon
  • Amerika açık

Bu turnuvalardan Avustralya Açık ve Amerika Açık turnuvaları sert kortta oynanır. Sert kortlar hızlı oldukları kadar topun orta mesafelere kadar sekebildiği kodlardır. Bu kortlarda genelde güç devreye girer ve fizik kondisyonu en yüksek olan oyuncular bir miktar avantajlıdır. bu nedenle Sırp oyuncu Novak Djokovic, en formda olduğu zamanlarda bu turnuvaların favorisi olarak gösterilir.

Roland-Garros ise toprak kortta oynanıyor. Toprak kortlar yavaş kortlar olarak bilinir ve spin verildiğinde topun çok yükseklere sekebildiği zemin neredir. İspanyol tenisçi Rafael Nadal sıra dışı bir spin yeteneğine sahip olduğu için bu turnuvayı defalarca kez kazanmıştır. Geçtiğimiz ay düzenlenen son Roland Garros turnuvasını da Rafael Nadal kazandı. Böylece İspanyol tenisçi aynı kupayı 14 kez kazanarak bu alanda yeni bir rekora imza attı.

Nadal her ne kadar Toprak kortta ki bütün kupaları toplamış olsa da çim zeminde aynı başarıyı gösteremedi. Çim zemin çok hızlıdır ve top diğer kortlara nazaran çok fazla sekmez.  Bu nedenle bu turnuva genelde teknik oyuncuların zafer kazandığı bir turnuva dır. Teknik deyince akla son 20 yılda sadece Roger Federer geliyor. Federer de bu turnuvayı üst üste defalarca kez kazanarak teknik anlamdaki başarısını tarihe yazmıştır.

Turnuvanın favorileri 

Henüz önemli bir başarıya imza atmamış olsa da istikrarlı oyunu sayesinde Dünya 1 numarası haline gelen Rus oyuncu Daniil Medmedev ve dünya 2 numaralı tenis oyuncusu Alexander Zverev bu turnuvada yer almayacaklar. Danil Medvedev’in son bir yılda 21 turnuvada oynadığını hatırlatmak istiyorum. Zverev ise aynı süreçte 19 turnuvada yer aldı.

Son 1 yılda sadece 12 turnuvada oynayan Novak Djokovic’in 35 yaşında olsa da dünya 3 numarası oldu. Son 1 yılda sadece 10 turnuvada oynamış Rafael Nadal ise hemen onun ardından dünya 4 numarasında yer aldığını hatırlatmak isterim.

Dünya 5 numarası Casper Ruud bu sene 28 turnuvada yer aldı. Dünya 6 numarası Tsitsipas son 1 yılda 24 turnuvada oynarken genç yetenek Carlos Alcaraz son 1 yılda 20 turnuvada oynayarak dünya 7 numarasına kadar yükseldi.

Bu turnuvada dünya 1 ve 2 numarasında bulunan Medvedev ve Zverev ev yer almayacak. Bu yüzden Wimbledon kura çekimlerinde oluşan tabloda bir numaralı seribaşı Novak Djokovic ve 2 numaralı seribaşı Rafael Nadal olacak.

Tenis Tahminleri; Wimbledon kuraları

Tenis turnuvalarında kuralar belirlenirken çoğunlukla dünya 1 numarası ve iki numarası finalde karşılaşacak şekilde iki farklı tarafa koyulup diğer oyuncular da benzer bir mantıkla bu iki oyuncunun gruplarını eklenir.

Bu sayede her iki grupta da dünya sıralamasında üst sırada bulunan oyuncular yer alır. Ancak bazı durumlarda bu oyuncuların sıralamaları öyle ilginç yerleşir ki o dönem üst sıralarda bulunan zayıf oyuncular bir kümeye birikirken kümenin birine bütün kaliteyi oyuncular üst üste yerleşir.

Örneğin Rafael Nadal son Roland Garros turnuvasını kazanmak için çeyrek final, yarı final ve final maçlarında dünyanın en iyi tenis oyuncuları ile karşılaşmak zorunda kaldı.

Bu turnuvada Novak Djokovic’in yer aldığı kümede Casper Ruud, Carlos Alcaraz ve Andy Murray gibi isimler bulunuyor. Her ne kadar Andy Murrey turnuva favorileri arasında gösterilmese de onun turnuvada olması önümüzdeki 2 haftaya renk atacak. Gerçi muhtemelen bir hafta sonunda bu rengi kaybedeceğiz.

Rafael Nadal’ın olduğu tarafta ise Tsitsipass dışında üst düzey diyebileceğimiz bir oyuncu bulunmuyor. 

Wimbledon favorisi

Turnuva boyunca gözlerimiz Novak Djokovic, Rafael Nadal ve Carlos Alcaraz’ın üzerinde olacak. Tsitsipas bu sene hayal kırıklığı yaratıyor. Son 20 yıla damgasını vuran Djokovic, Nadal ve Federer üçlüsü kendilerinden sonra gelen jenerasyona bir türlü fırsat tanımadılar. Açık söylemek gerekirse bu oyuncuların bu kadar üstün performans göstermesi bu jenerasyonlarda moral kaybına neden oluyor olabilir. 

Hiçbirimiz bu kadar yıl boyunca Nadal ve Djokovic’in Grand Slam turnuvalarında şampiyonluğa yarışacağını ve hatta bu şampiyonlukları kazanacağını beklemiyorduk. Dile kolay arkadaşlar adamlar 40 yaşına yaklaştı. Hatta Federer şu anda 41 yaşında. Eskiden yakışıklılığıyla bildiğimiz Nadal artık yaşlı bir amcaya benziyor. 

Evet, bana göre bu turnuvanın favorileri bu yaşlı amcalar. Djokovic’in ve Nadal’ın rahatlık finale yükseleceğini düşünüyorum. Normal şartlar altında Djokovic’in çim sahada daha iyi olacağını söylerdim.  Ancak son yıllarda Rafael Nadal tekniğini ciddi manada geliştirdi. Artık hiç kimse onun sakatlık yorumlarını ciddiye almıyor. Son 2 Grand Slam turnuvasında hemen her basın toplantısında sakatlığını dile getiren İspanyol oyuncu iki turnuvayı da kazanınca Djokovic’in de sabrını taşırdı. Djokovic bir basın toplantısında şunları söyledi;

Nadal sürekli böyle açıklamalar yapıyor ardından çıkıp %100 performans gösteriyor.

İddaa bülteni ekibi olarak turnuva boyunca tenis tahminleri yapmaya çalışacağız. Umarız keyifli, heyecanlı ve uzun yıllar unutulmayacak sahnelere tanıklık ederiz.

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   

More in Tenis