Connect with us

İddaa Terimleri

İddaa Terimleri: Sistem Nedir? Bankolu Sistem Ne Demek?

iddaa terimleri Sistem nedir

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Bugün İddaa Terimleri yazı dizimize yeni bir bölüm ekleyeceğiz. Geçtiğimiz hafta her ikiside gol atar ne demek, karşılıklı gol nedir ve misli ne demek sorularının cevaplarını aramıştık. Bu haftaki İddaa Terimleri yazılarımızda yeni konular ele alacağız. Ele alacağımız ilk konu iddaa terimleri Sistem nedir olacak. Yarın ise Çoklu Kuponlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.  

Bugün iddaa oynarken bizim çok fazla değerlendirmediğimiz ama insanların gördüklerinde merak ettikleri sistem özelliğini detayları ile incelemeye çalışacağız. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan iddaa.com sitesindeki sistem tanımı ile yazımıza başlayalım.

İddaa terimleri sistem nedir?

Ülkemizde İddaa yasal siteleri arasında en önemlisi iddaa.com. Bunun yanında misli ve Nesine gibi siteler de yasal Türkçe bahis siteleri arasında en çok tercih edilen sitelerdendir. Bu nedenle öncelikle yazımıza bu sitelerde yer alan sistem tanımlarına göz atarak başlayacağız.

iddaa.com sistem sayfasında şunlar söyleniyor;

Sistem kazanma şansını artıran bir özelliktir. Kuponda işaretlenen maç sayısı ve MBS’ye göre işaretlemek istenen sistem sayısı ilgili bölümden yapılır. Sistemde oynanan maç sayısı ve seçilen sistem dahilinde,  kuponda birden fazla kolon oluşturulur. üretilen kolonların içinden doğru tahmin edilmiş olanlar ikramiye kazanır.

Aslına bakarsanız bu açıklamadan iddiaya yeni başlamış bir arkadaşın sistemin ne olduğunu tam olarak anlaması çok kolay değil. Bu nedenle sistem hakkında biraz daha detaylı bir açıklama yapmak istiyorum.

Diyelim ki 5 tane maç seçtiniz. Ancak bu maçlardan biri kaybettiğinde de kazanmak istiyorsunuz. Bu nedenle normalde yapmanız gereken şey 5 tane ayrı ayrı dörder maçlık kupondur. Bu sayede bu 5 maç arasından bütün 4 maçlı kuponların ihtimalini değerlendirmiş olursunuz.

Ancak bu şekilde 4 farklı kupon yapmış olacaksınız. Bunun yerine sistemi işaretleyip seçtiğiniz 5 maçı yazarak, aralarından kaç tanesinin kaybettiğinde kuponunuzun kazanmasını istediğinizi seçmeniz gerekiyor.

5 maçlı bir kuponda sistem 4 seçerseniz, otomatik olarak 4 maçlı 5 kupon oluşur. Eğer sistem 5’i de seçerseniz 5 maçında yer aldığı bir kupon daha oluşur. Eğer sistem üçü de seçerseniz 3 maçlık kuponlar sayısı kadar yeni kupon oluşur. Bu sefer seçtiğiniz 5 maç arasından 3’ü kazandığında bile ikramiye alırsınız.

Bu gibi kuponlar genelde sürpriz maçlar seçildiğinde yapılır. Örneğin haftanın sürpriz bitme ihtimali yüksek olan maçlarını bir kenara not ettiğiniz ve bunlar arasında oranı düşen maçlar listesine bakarak oranı düşen sürpriz ihtimalleri bir kenara not ettiniz.

Bu notta kalan maçları 1 kupona ekleyerek Sistem oynayabilirsiniz. Sistemde önemli bir konu daha vardır. Bankolu sistem.

Bankolu sistem nedir?

Bankolu sistemde yaptığınız kupona banko maçlar ekleyebilirsiniz. Diyelim ki 5 maç arasından dördünün  tutacağı şekilde bir sistem kupona hazırladınız. Bu kupona banko gördüğünüz maçları ekleyerek sonuçta kazanacağınız ikramiyeyi arttırabilirsiniz. Bunu yapmak için kuponunuzda seçtiğiniz maçların banko olanlarına banko seçeneğini eklemeniz gerekiyor. Bu sayede bu maçlar sisteme girmeyecektir. 

Bunu da bir örnekle açıklamak istiyorum çünkü inanın anlatırken bilmeyen bir insanın gözünden bakmakta zorlanıyorum.

Diyelim ki 5 maçın berabere bitme ihtimalini değerlendirmek istiyorsunuz. Ancak bunun yanında bazı banko maçlar buldunuz. Diyelim ki 3 tane banko maç buldunuz. Toplamda kuponunuzda 8 tane maç olacaktır. 3 banko maçın banko kutucuğunu işaretlerseniz bu maçlar sisteme dahil olmazlar. Doğal olarak siz sistem 4 seçtiğinizde iddaa makinesi bunu 8 maçta 4 sistem değil 5 maçta 4 sistem olarak değerlendirir.

iddaa.com sitesinde bankolu sistem şu şekilde tanımlanıyor;

Sistemli oyun oynarken kuponda maç satırındaki banko kutucuğu işaretlenerek istenen oyun banko yapılır ve böylelikle daha az kolon üretilir. İkramiye kazanmak için banko seçilen oyunların mutlaka doğru tahmin edilmesi gerekir.

İddaa sitesinde yeni banko sistem hakkında bir hatırlatma yapılıyor. Bu hatırlatma ya da göz atalım;

Yeni dönemdeki değişiklikle birlikte bankolu sistem oyununda sistem alanı işaretlenirken banko seçilen oyunlar da toplam sistem sayısına dahil edilir. Örneğin 3 adet oyun banko seçilmişse bankolardan oluşan bir kolon oluşturmak için sistem 0 işaretlenmekteydi; yeni iddaa terimleri döneminde ise bankolardan oluşan bir kolon oluşturmak için sistem 3 işaretlenmelidir.

Bu değişiklik dışında bankolu sistem oyununda hesaplamalarda bir değişiklik yapılmamıştır.

Misli sitesinde bulunan sıkça sorulan sorular bölümü şu anda hata veriyor. Bu nedenle yazımızda misli sistemli oyun nedir ve misli bankolu sistem tanımlamalarına yer veremiyoruz. Şimdi bir de Nesine sitesini kontrol edelim.

Nesine kupondaki sistem ne demektir?

Öyle görülüyor ki sistem nedir konusu hakkında en detaylı analizi ve tanımlamayı Nesine Sitesi vermiş. Nesine İddaa oyun kuralları sayfasında kupondaki sistem ne demektir sorusu şu şekilde cevaplanıyor;

Sistem kısaca tek kupon içindeki maçlardan karışık şekillerde küçük küçük kuponlar yapmaktır. Bu kuponlar normal kupon bedeli gibi işlem görür. Sistem kuponu yapmaktaki amaç tahminlerinize yanılma payı bırakarak yapılan küçük kuponların bazılarıyla kazanma şansınızı artırmaktır. Sistem oynadığınızda oynadığınız maç sayısı ve seçtiğiniz sistem dahilinde kuponunuzda birden fazla kolon oluşturulur. Üretilen kolonların içinden doğru tahmin edilmiş olanlar ikramiye kazanır. Sistem kuponlarında her bir kolonun bedeli 1 TL’dir.

Nesine sitesinde sistem kuponları ile ilgili bazı örnekler ve kupondan elde edilen kazançların nasıl hesaplanacağı dair detaylı açıklamalar bulunuyor. Ancak şu anda bu kadar detaya girmek bizim için gereksiz. Öyle sanıyorum ki iddiaya yeni başlamış olan arkadaşlar iddaa terimleri Sistem nedir sorusunun cevabını kavradılar.

Bununla birlikte biz İddaa bülteni ekibi olarak sürpriz kuponları önermediğimiz gibi sistem kuponlarını da önermiyoruz. Çünkü eğer Ben 10 farklı kupon yapmak istiyorsam bunların hepsinde neden aynı maçları seçeyim ki. Üstelik sistemde misli oynamak zorlaşır.

Çünkü 5 maçın arasından 3’ü kazanır dediğinizde 10 farklı kupon yapmış oluyorsunuz. Buna bir de 20 misli eklerseniz 200 liralık kuponunuz olmuş oluyor. Ancak 2 maçın yatması halinde alacağınız para bir kuponun kazancı olacaktır. Yanni genelde sistem kuponlarında maçların yatması halinde anca amorti alırsınız. Hatta İnanın bana çoğu durumda yatırdığınız paradan daha azını alırsınız.

Sonuç

İddaa terimleri sistem ne demek yazımızda konuyu detaylı bir şekilde incelediğimizde düşünüyorum. Bankolu sistem konusunu anlamadıysanız ileride bu konu hakkında daha detaylı yazı yazmamız için bize mesaj atabilirsiniz.

Bana göre dikkat edilmesi gereken şey sistem kuponlarında misli seçeneğini işaretlerken kuponun kaç liraya mal olacağına emin olmak. Aslında bunları söylerken bile kendimi kötü hissediyorum. Çünkü dediğim gibi bence sistem kuponu yapmamanız daha iyi olacaktır.

Ancak şansınıza çok güveniyorsanız ilk yarı 1 ikinci yarı 2 gibi seçenekleri alt alta dizip 3 maç içinden ikili sistem yapabilirsiniz. Ancak bu Las Vegas’ta slot makinesi çevirmeye benzer. Yani bana göre düpedüz kumardır. Oysa ben İddaa oyunlarını düzenli ve disiplinli bir çalışmanın ardından kazanç elde edilebilecek bir iş olarak görmek istiyorum. Bu nedenle İddaa bülteni ekibi olarak bir sürpriz maçlara para yatırmaya karşıyız.

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in İddaa Terimleri