Connect with us

İddaa Uzmanı

Beşiktaş 2. Olabilir mi, Hangi Takım Ligi 2. Bitirecek?

Fenerbahçe-Beşiktaş İddaa Tahminleri 2 Nisan Pazar

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Galatasaray, şampiyon unvanı ile çıktığı son karşılaşmasında ezeli rakibi Fenerbahçe’yi dağıttı. Sarı lacivertli takım bu hezimetin ardından 77 puanda kaldı. Fenerbahçe son haftayı bay geçecek ve bedava 3 puan alacak. Ligin ikinci yarısında ortalığı darma duman eden kara kartal son hafta maçında Konyaspor ile oynayacak. Kara kartal bu maçı kazanırsa 2022/2023 sezonunu ikinci sırada tamamlayacak.

Fenerbahçe nasıl ikinci olur?

Oldukça ilginç bir sezon geçiren Fenerbahçe hem Galatasaray hem de Beşiktaş’ta oynadığı maçların tamamını kaybetti. Buna rağmen son haftaya kadar ikincilik koltuğunu kaptırmayan Sarı Kanarya son haftada üçüncü sıraya düşebilir. Öncelikle şu anki puan durumu tablosundaki Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın yerlerine ve puanlarına bakalım.

Şu anda her iki takımda 35 maç ve 77 puanla aynı sırada bulunuyor. Ligimizde bu tarz durumlarda hangi takımın üst sırada olacağını belirlemek için ikili averaj sistemini kullanıyoruz. Yani atılan ve yenilen toplam gole bakmak yerine bu iki takımın aralarında oynamış olduğu karşılaşmalardaki üstünlüklerine bakıyoruz. Burada Beşiktaş’ın rakibine karşı ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Bu nedenle her iki takım ligi aynı puanda tamamlarsa Beşiktaş ikinci sırada ligi tamamlayacak.

Ancak Fenerbahçe ligin son haftasında bedava üç puan alırken Beşiktaş kendisini ikinci sıraya atabilecek olan üç puanı almak için Konyaspor engelini aşmak zorunda. Kara Kartal’ın Konya maçında kaybedeceği herhangi bir puan onu üçüncü sıraya yerleştirecek.

Beşiktaş nasıl ikinci olur?

Kara Kartalın ligin ikinci yarısında ligin en iyi takımı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte alınan puanlar, ligin ilk sezonunda kaybedilen puanlar yüzünden şampiyonluğa yetmedi. Buna karşın Beşiktaş’ın ikinci olmak için bir şansı bulunuyor. Kara Kartal, Konyaspor engelini aştığı anda Fenerbahçe’nin ne yaptığına bakmaksızın ikinci sıraya yerleşecek.

Şimdi de ikinci sıraya yerleşmenin ne gibi artıları olabileceğine bakalım.

Süper Lig’de ligi ikinci sırada bitirmek önemli mi?

Ülkemizde bir çok şeyin yolunda gitmediği gibi Türkiye Futbol Federasyonu da yıllardır taşeron bir firma gibi arka arkaya saçma kararlar almakta. Ülkedeki genel tablonun ekonomi, akademi ve sanat alanlarında olduğu gibi spor alanlarında da çok başarısız olduğunu görüyoruz. Bir süre önce ligi ikinci sırada bitiren takım Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynarken şimdi ligi ikinci sırada bitiren takım ancak UEFA Konferans Ligi’nde ikinci turdan elemelere katılıyor. Yani içine düşmüş olduğumuz kabus o kadar derin ki UEFA Konferans Ligine bile direkt gidemiyoruz.

Ligi ikinci sırada bitirmek ve üçüncü sırada bitirmek arasında konferans Ligi’ne hangi turun elenmesinden katılacağınız dışında başka bir fark yok. Ligi ikinci sırada bitiren takım Konferans Ligi’ne play-off’lardan önce oynanacak üçüncü turda katılırken ligi üçüncü sırada bitirecek olan takım play-off’lardan önceki ikinci tur olan seviyeden yarışmaya başlayacak. Yani ligi üçüncü sırada bitiren takım UEFA Konferans Ligi’nde oynayabilmek için üç takım elemek zorunda kalacak. Bununla birlikte Türkiye Kupası’nı alan takım bu kupaya play-off turunda dahil olarak sadece bir takımla eşleşecek.

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in İddaa Uzmanı