Connect with us

İddaa Uzmanı

Milli Piyango Para Kazancında Vergi Kesintisi Oluyor mu? (2022 Temmuz)

Milli Piyango Para Kazancında Vergi Kesintisi Oluyor mu? (2022 Temmuz

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Milli piyango, 90ların başından bu yana çok para kazanma hayali kuran birçok vatandaşın başvurduğu ve yaygın oynanan bir şans oyunudur. Artık milli piyango bileti almak çok kolay. Milli piyango yılbaşı çekilişinin vereceği ikramiye tutarı henüz açıklanmadı.

18 yaşını doldurmuş olan herkes biletleri gezici ve sabit bayilerden fiziksel olarak, milli piyangonun resmi internet sitesinden online olarak, sabit terminallerden dijital olarak ya da milli piyangonun Milli Piyango Şans Oyunları uygulamasını telefon veya tabletlerine indirerek kolaylıkla alabilir. 

Milli Piyango İkramiyesi Ne Kadar?

Milli piyangoda kazanılan ikramiye, alınan biletin türüne göre değişiklik gösterir. 

Milli Piyango’da; tam bilet, yarım bilet ve çeyrek bilet olmak üzere üç bilet çeşidi bulunur. Her biletin fiyatı ve kazandırma oranı farklıdır. Her ikramiye kategorisinde, kategorinin kazanan numaralarından birine eşit olan tüm numaralar ilgili kategorinin ikramiyesini kazanır.

Milli piyango bileti, hem alış fiyatları hem de ikramiye kazançları olarak tam, yarım ve çeyrek olarak üçe ayrılır. Bilet fiyatları 2022 temmuz ayı itibariyle şu şekildedir; tam bilet 60 TL, yarım bilet 30 TL ve çeyrek bilet 15 TL’dir. 

Çekiliş sonrasında şanslı numaraların hepsi oyuncunun aldığı tam biletinde varsa verilen ikramiyenin tamamı alınır. Yarım bilet sahibi oyuncular bu paranın yarısını, çeyrek bilet sahibi olan oyuncular ise dörtte birini yani çeyreğini alabilir. 

Milli Piyango Bilet Sorgulama

Peki, Milli piyango biletine ikramiye isabet edip etmediğini öğrenmek için ne yapmalı?

Milli piyango çekilişleri canlı yayında yapılır ve bu yayın takip edilerek şanslı numaralar anında öğrenilebilir. Yayını izlemeyen oyuncular kendi biletlerine para isabet edip etmediğini bayilerden çekilişte çıkan numaraların olduğu milli piyango listelerini alarak ya da internetten resmi sitede açıklanan listeyi takip ederek öğrenebilir.

Bir diğer çekiliş sonucu öğrenme yöntemi de tarayıcıda Milli Piyango Bilet Sorgulama şeklinde aratmaktır. Oyuncu çıkan sonuç sayfasına biletteki rakamları yazarak biletine ikramiye isabet edip etmediğini öğrenebilir.

Peki milli piyango kazanan talihliler bu parayı nerelerden ve nasıl alabiliyorlar? 

Her ikramiye kategorisi için, son rakamları, o kategorinin kazanan numaralarından birine eşit olan tüm numaralar, bahse konu ikramiye kategorisine yönelik ikramiyeyi kazanır.

En büyük rağbeti 31 aralık yılbaşı çekilişi ile görüyor olsa da milli piyango çekilişleri düzenli olarak her ayın 9, 19, ve 29’unda yapılmaktadır. Çekilişler sonucunda bilet sahibinin elindeki biletin son rakamlarının ya da tüm rakamlarının çekilişle belirlenen numaralar ile uyumlu olması gerekir.

Kazanan biletler ve bu biletlerden ne kadar kazanç elde edileceği de bu uyuma göre belirlenir. Son üç, dört, beş ya da tamamı tutan rakamlar ile teselli ve amorti ödüllerine göre oyuncular paralarını gerekli yerlerden alabilir.

Milli Piyango Amorti Ne Demek?

Son üç rakam ve 5.000 TL’ye kadar olan ikramiyeler nasıl tahsil edilir?i

Gezici ve sabit bayiler bir biletin son üç rakamına çıkan ikramiyelerin ödemesini yapmak zorundadır. Eğer son dört ya da beş rakamın ikramiyesi 5.000 TL ve altında ise yine paranızı bu bayilerden tahsil edebilirsiniz. Daha üstü rakam ve tutarların ödenmesi için gezici ve sabit bayilerin yetkileri yoktur. 5.000 TL ödenecek tutarlara dahildir.

Bu tutarları tahsil etmek için bilet satan bayiden ikramiye bileti almanıza gerek yoktur.

5.000 TL ile 100.000 TL arasındaki ikramiyeler nasıl tahsil edilir?

Eğer çekiliş sonucunda bilet sahibine 5.000 TL üzeri  ile 100.000 TL arasında ikramiye isabet ettiyse artık parasını gezici ve sabit bayilerden alamaz. İkramiyeyi ancak Türkiye Halk Bankası’nın Türkiye’nin 81 ilindeki 100 yetkili şubesi ile Kıbrıs’taki 1 yetkili şubesinden tahsil edebilir. 

Bu tutarlar arasındaki kazanan bileti belirtilen banka şubelerinden tahsil edebilmek için milli piyango bileti satan bayilerden bir “ikramiye bileti” alınmalıdır. 

100.000 TL ve üstü ikramiyeler nasıl tahsil edilir?

Biletinize 100.000 TL üstü isabet eden ikramiyeler sadece Türkiye Halk Bankası’nın İstanbul Levent şubesinden, 09:00 ile 12:00 saatleri arasında tahsil edilebilmektedir.

Bu miktardaki ödemelerin tahsili için bayiden ikramiye bileti almaya gerek yoktur. 

Milli piyango amorti ve teselli ödülleri nedir nasıl alınır?

Bir milli piyango bileti toplamda altı rakamdan oluşmaktadır. Biletin son rakamına isabet eden ödül bilete verilen parayı kurtaracak kadar ikramiye kazandırdığı için buna amorti denir. Her seferinde iki amorti rakamı çekilir. Amorti çekilişleri büyük ikramiyenin yapıldığı çekiliş turunda iki kategoride yapılır. 0-4 ile 5-9 rakamları arasında olmak üzere iki basamakta çekilir. Bayilerden alınabilir.

Teselli ödülü ise büyük ikramiyeyi bir rakamla kaçıran bilete verilen ikramiyedir. Bilet sahibinin elindeki biletin tüm rakamları, kazanan numara ile benzerlik gösterirken tek rakamı farklı olduğunda verilen bu ikramiye için ödenen para bayi ve şubelerden tahsil edilir.

İsabet eden milli piyango parası IBAN hesabına nasıl aktarılır?

Bayi ve banka tahsilatı dışında piyango biletleri ödemeleri banka IBAN numarasına da gönderilebiliyor. Bunun için bileti resmi sitesi olan www.millipiyangoonline.com ve resmi uygulaması olan Milli Piyango Şans Oyunları uygulaması üzerinden almak gerekiyor.  Kazanılan para bu oyuncuların uygulama ya da online üyelik hesaplarına otomatik olarak yükleniyor. 

Milli piyango resmi sitesinin üyelik ve uygulama hesaplarına yatırılan parayı çekme nasıl oluyor?

Bileti ikramiye kazanan online milli piyango bilet sahibi, kazandığı biletin tutarını üyesi olduğu online platforma giriş yaparak Hesabım >> Para Çekme yollarını izlemelidir. Takip ettiği menüye kendisine ait IBAN numarasını ve çekeceği ikramiye tutarını yazıp çekebilir. Para en geç 5 gün içinde talihlinin hesabına transfer edilir.

Milli piyango kimin?

Türkiye Varlık Fonu 2017 yılında çıkarılan 680 nolu KHK ile Milli Piyango İdaresi’ni (MPİ) devralmıştı, Ağustos 2020 itibariyle MPİ bünyesindeki şans oyunları 10 yıllığına Sisal Şans ortaklığına devredildi.

Kazanılan milli piyango vergi kesintisine uğruyor mu?

Sisal Şans, 2021 yılında 7.703 TL ve üzerine %20 oranında kesilen verginin 2022 itibariyle 10.491 TL ve üzerine yine %20 oranında kesileceğini bildirilmiştir. 

Nesine sitesinden milli piyango bileti alınıyor mu?

Şans oyunlarının uğrak online adreslerinden olan Nesine sitesinde artık milli piyango oyunu bulunmamaktadır.

29 Temmuz 2020 itibariyle “Türkiye Varlık Fonu A.Ş. (TVF) tarafından Milli Piyango oyunlarının özelleştirilmesi kapsamında yapılan sözleşmeler gereği, Milli Piyango İdaresi tarafından yürütülen tüm şans oyunları hizmetleri, devir işlemleri sebebiyle sonlandırılmıştır. Milli Piyango bilet satışı ile İnternet üzerinden Sanal Bayilerin teknik altyapıları aracılığı ile oynatılan şans oyunları, Nesine.com’da oynatılamamaktadır.

Milli Piyango İdaresi tarafından yürütülen işler 1.08.2020 tarihinden itibaren devredilmiştir.”

Birçok vatandaşın zenginlik hayallerini süsleyen milli piyango biletlerinin fiziksel, dijital ve online olarak edinimi belirttiğimiz üzere kolaydır. Oyuncular bayilerden, terminallerden ve online olarak internetten biletleri alabilirler. 

Oyuncu milli piyango kazanma durumunu da yine bayilerden alacakları çekiliş listelerinden ve internette sorgulama ile öğrenebilir. Online olarak sadece resmi sitelerden oynanan milli piyango belirli tutarlar aralığında bayiler ve bankanın yanında Milli Piyango’nun resmi internet sitesinden alınan üyelik hesabından da tahsil edilebilme kolaylığına sahip. 

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   

More in İddaa Uzmanı