Connect with us

İddaa Uzmanı

Spor Toto Vergi Kesintisi Hesaplama Kuralları 2022

Spor Toto Vergi Kesintisi Hesaplama Kuralları 2022

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Bu hafta Spor Toto konusundaki uzman yazılarımıza bir yenisini ekleyeceğiz. İddaa ve diğer şans oyunlarında insanlar yüksek miktarda ikramiye kazanınca hemen vergi konusunu merak ediyor. Bu yazımızda 2022 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürürlükte kullanılan Spor Toto vergi kesintisi hesaplama kurallarına bakacağız.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, şans oyunlarından elde edilen ödül ve ikramiyelerden alınacak veraset ve intikal vergisi için kaynakta kesinti uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda veraset ve intikal vergisi şans oyunlarını düzenleyenler tarafından ikramiyeleri kazananlar adına Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nda belirlenen istisna tutarı da dikkate alınarak hesaplanmakta ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödenmektedir.

Nesine

Spor Toto Vergi Alıyor mu?

Öncelikle bu konuya açıklık getirelim. Spor Toto vergi alıyor. Ancak iddaa oyununda olduğu gibi vergiler belli bir ikramiye oranının üzerine çıkıldığında dağıtılıyor.

Spor Toto oyununda vergi kesintisi için belilenen sınır 10.491₺. Bu tutara kadar kazanılan ikramiyeler vergiden muaftır. Bu tutarın üzerinde gerçekleşen ikramiyelerde %20 kesinti uygulanır. Yani örneğin, 100 bin lira kazanırsanız bunun %20’si kesilir ve size 100 bin – 20 bin = 80 bin lira verilir.

Bir miktarın %20 kesinti almasını hesaplamak için o rakamı 0,8 ile çarpmak yeterlidir. Örneğin hesaplarınıza göre ya da Spor Toto kazanç hesaplama sayfasına göre 246 bin lira kazandınız. Önce bu olaya çok sevindikten sonra Spor Toto vergi kesintisi için hesap makinanızı alarak kazandığınız miktarı 0,8 ile çarpın.

246.000*0,8 = 196.800

Buradan da anlaşıldığı gibi vergi kesintisi ile sizden alınan miktar bazen 50 bin liraya yaklaşabiliyor.

İddaa oyunlarında yapılan vergi kesintisi de aynıdır;

01.01.2022 tarihi itibariyle; kanunda belirlenen istisna tutarı 10.491 TL (Onbindörtyüzdoksanbir Türk Lirası)’dır. Bu tutara kadar olan kazançlar Veraset ve İntikal vergisinden muaftır. Kazanılan tutarın, bu rakamın (10.491 TL) üstünde olması durumunda ise 10.491 TL’yi aşan ikramiye miktarı, kanuna göre %20 oranında vergilendirilmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   

More in İddaa Uzmanı