Connect with us

İddaa Uzmanı

Taraftar Token Fun Token Gerçekleri

Taraftar Token

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Öncelikle kripto paralar konusunda uzman olduğumu belirtmek isterim. Yıllardır her gün spor yorumculuğunun yanında farklı bir sitede kripto para yorumculuğunu yapıyorum. Son olarak Manchester United kulübünün Ethereum (ETH) rakipleri arasında gösterilen Tezos (XTZ) ile iş birliği yapması ile birlikte futbol dünyası yeniden taraftar tokenları konuşmaya başladı. Ancak taraftar tokenlar konusunda bazı sorunlar yaşanabilir. Çok hızlı gelişen teknolojide taraftar tokenlarının yerini NFT ürünleri alabilir. Bu nedenle bu yazıda konuyu biraz derinlemesine incelemek istiyorum. Taraftar token nedir, fun token ne işe yara gibi konuları da ele alacağız.

Taraftar Token Nedir?

Kripto para birimlerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Bitcoin ile başlayan macerada bugün oldukça ileri bir noktaya geldik. Ancak hala çok hızlı bir gelişim içinde yer alıyoruz. Bunun sonucu olarak alt tabaka platformların yerine çok hızlı bir şekilde yenileri geçiyor. Bu nedenle yüksek piyasa değerine sahip olan bazı kripto para birimleri bile rakiplerinin gelişimine karşı direnmekte zorlanıyor.

Kripto paralar en basit anlamı ile şifreli dijital bir kod olarak tanımlanıyor. Bu şifreli kodlar sürekli yenileniyor ve yeni kod ile tanımlanan rakam kadar kripto paranız oluyor. Sonuç olarak taraftar token sahibi olanlar aslında bu şireli kodlara sahip oluyor. Bu şifreli kodlar yer bir transferde yenilenebiliyor. Ancak artık yenilenemeyen token teknolojisi devreye girdi. NFT’ler piyasayı kasıp kavuruyor. Her ne kadar şu anda kara para aklama konusunda olağanüstü bir ortam sunsa da aslında teknolojinin temeline bakmak lazım. Düzenlendikten sonra kara para aklama yaftasından kurtulacak.

Taraftar token sahipleri kulüplere maddi katkı sağlamanın yanında bazı önemli hamleler sunmayı vadediyor. Örneğin bir takım yönetimi isterse kadroyu bile token sahiplerine sorarak oluşturabilir. Hatta bence yakında tamamen bu şekilde çalışan bir takım çıkacaktır.

Chiliz (CHZ) ve Socios Nedir?

Taraftar token dediğimizde aklımıza ilk olarak Chiliz geliyor. Geçen yıl Juventus ile anlaştığını duyuran şirket taraftar token basan en popüler şirket konumunda. Chiliz Juventus’un yanı sıra, Barcelona, Milan, Inter, Napoli, Manchester City gibi dünya devlerine de taraftar token basıyor. Bununla birlikte çok sayıda NBA takımı ile anlaşma yaptılar. Hatta neredeyse tüm NBA takımları Chiliz ailesi olarak adlandırılan grubun üyesi oldu. NFL ve diğer spor branşları için de çalışmalar sonuç verdi.

Socios ise Chiliz tarafından kurulan ve taraftar tokenların ön satışa çıkarıldığı bir platformun adı. Telefen uygulaması bile bulunan bu platformda yeni anlaşma sağlanan kulüplerin ilk token satışları gerçekleşiyor. Aynı zamanda yeni basılan tokenlar daha popüler bir kripto para borsasında listelenmeden önce bu platformda alınıp satılabiliyor. Örneğin Barcelona’nın kripto parası olan BAR, Binance gibi en popüler kripto para borsalarında da yer alıyor.

Chiliz aynı zamanda çok sayıda Türkiye Süper Lig takımı ile de anlaşma sağlamış durumda. Bunların arasında şampiyonluk yolunda yürüyen Trabzonspor ve küme düşmemeye çalışan Galatasaray da bulunuyor. Trabzonspor taraftar tokenları Socios platformunda listelenirken Galatasaray taraftar tokenları aynı zamanda ABD’nin en popüler ikinci kripto para borsası olan FTX borsasında listeleniyor. Hatta bu borsa Chiliz ile anlaştıktan sonra ilk olarak GAL token listelemesi ile anlaşmayı kutladı.

NFT Futbolcu Kartları

Geçen yıl NBA Top Shot adında bir platform açıldı. Bu platform resmi bir şekilde NBA ile anlaşma yaparak oynanan maçların en güzel ya da her hangi bir şekilde anlam ifade eden kesitlerini NFT ürünleri şekilde üreterek pazarlamaya başladı. Yani örneğin LeBron James bir smaç bastığında ya da Stephen Curry bir son saniye üçlüğü attığında bu kesit eski kartlara benzer şekilde NFT ürününe dönüştürülüyor. Bu kesitlerden kısıtlı sayıda üretiliyor. Örneğin bir LeBron James smacından bin tane üretiliyor. Doğal olarak bu kart bir daha basılamayacak şekilde dünya üzerinde 1.000 kişide bulunabiliyor.

Basketbol alanında büyük bir başarı kazanan projenin benzerlerini futbol dünyasında da görmeye başladık. Sorare adında bir oluşum çeşitli liglerin federasyonları ile anlaşma sağlayarak bazı futbolcuların ve kulüplerin kartlarını üretmeye başladı. Bu kartlardan sınırlı sayıda basılıyor ve tüm futbolseverlerin ilgisine sunuluyor.

Taraftar Tokenlar Değer Kazanacak Mı?

Taraftar tokenların değeri ile ilgili önceden bir şey söylemek kolay değil. Henüz çok yeni bir kategori. Ancak bugüne kadar olan bazı olayları mercek altına alabiliriz.

Öncelikle transfer zamanları gerçekten bu tokenların fiyatları çok oynak bir hal alıyor. Yani bir günde üç beş kat değerleri artabiliyor ya da azalabiliyor. Çünkü bir oyuncunun transfer söylentisi bile insanların ilgisini çekmeye yetiyor. Peki nelere bakmak gerekiyor?

Aslında ilk olarak bakılması gereken şey incelenen taraftar token hangi borsada yer alıyor? Binance ya da FTX gibi çok fazla kullanızısı olan bir borsada yer alan bir token her zaman daha fazla değer kazanır. Çünkü bir transfer söylentisi ile birlikte çok daha fazla kullanıcının bu tokena yönelmesi mümkün olur. Aslında çoğu kripto para yatırımcısının Socios hesabı açmadığın altını çizmek gerekiyor. Örneğin Messi’nin Manchester City’ye gideceği söylentileri ile birlikte CITY token çok fazla değer kazanmadı. Üstelik piyasa iyi bir noktada bulunuyordu. Ancak CITY önemli bir borsada yer almadığı için değer kazancı çok yüksek olmadı. Bununla birlikte PSG transferinde PSG token değerini katlamayı başardı. Çünkü Binance PSG listeliyor.

Başarılar Etkili Oluyor

Trabzonspor oldukça başarılı bir performans gösteriyor. Bununla birlikte Galatasaray kümede kalsa yetecek. Bu durum token değerlerine de yansıdı. Çok daha büyük borsalarda yer almasına rağmen kimse GAL token aramazken insanlar Trabzonspor taraftar tokenlarına daha fazla ilgi gösteriyor. Bu tokenlar en azından BTC’nin değerlenmesine göre hareket etmeyi başarıyor. Ancak son 180 güne baktığımızda Trabzonspor taraftar tokenlarının da ufak bir değer kaybının olduğunu görüyoruz. Fakat GAL tokenda bu kayıp çok daha yüksek bir seviyede.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   

More in İddaa Uzmanı