Connect with us

İddaa Uzmanı

Türkiye 2024 Avrupa Kupası’na Katılmayı Nasıl Garantiledi?

Türkiye 2024 Avrupa Kupası

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Türkiye milli takımı son bir haftada yapmış olduğu iki karşılaşmada olağanüstü bir 180 dakika sergileyerek 2 galibiyet aldı ve toplamış olduğu 16 puanla Almanya’da yaz aylarında düzenlenecek olan 2024 Avrupa Kupası’na katılmayı garantiledi. Ancak hem Hırvatistan hem de Galler’in onar puan olması ve Galler’in kendi sahasında Türkiye ile bir maçının olması ve her iki takımın da birer maçının eksik olması bazı arkadaşların kafasını karıştırmışa benziyor. Bu yazıda bu konuyu açıklık getirerek Türkiye milli takımının gerçekten de 2024 Avrupa kupasına en kötü ihtimalle ikinci sırada katılacağını göstereceğiz.

Üçlü Averajda Hırvatistan Sürprizi

Avrupa Kupası eleme gruplarında aynı puana sahip olan takımlar aralarında oynamış oldukları maçlardan oluşan bir puan durumu ile sıralanacak var. Yani iki takımın puanı eşit olduğunda bu iki takımın aralarında oynanmış olan maçlardan oluşan puan tablosu, hangi takımın daha üst sırada olduğunu belirleyecek. Ancak üç takım birden aynı puana sahip olursa bu üç takımın aralarında oynamış olduğu karşılaşmalardan oluşan bir puan durumu incelenecek.

Bu durumda Hırvatistan, Galler’le oynamış olduğu bir karşılaşmayı kaybedip bir diğerinde berabere kaldığı için ve bize de bir kere yenilip bir kere yendiği için toplamda 4 puana sahip. Bununla birlikte Türkiye, Hırvatistan ve Galler’i birer kez yenerek 6 puan topladı. Yani bundan sonra oynanacak olan Galler karşılaşmasına kaybetsek bile toplam 6 puanımız olacak ve Galler’in bizi yenmesi halinde 7 puan olacağı için biz grubu ikinci sırada tamamlayacağız.

Ancak eğer Galler deplasmanda bir beraberlik ya da galibiyet alırsak grubu üçlü averaja bakılmaksızın puan farkıyla lider tamamlamış olacağız. Bununla birlikte Galler, oynayacağı iki karşılaşmanın bir diğerinde berabere kalır ya da yenilirse yine grubu en kötü ikinci olarak tamamlayacağız. Bu durumda Hırvatistan iki karşılaşmasında kazanır ise ikili averajda bizden daha iyi durumda olduğu için grubu lider tamamlayacak.

Yani bundan sonra bizim için kupaya katılma açısından bir değişiklik olmayacak. Bununla birlikte grubu lider tamamlayanların Avrupa Kupası grupları oluşurken daha avantajlı olacağını hatırlatmak gerekiyor. Her ne kadar bu olaylarda şansa dayalı olsa da en azından en yüksek profil takımlarla karşılaşmamak için grubu lider tamamlamayı tercih ederiz. Hem Galler’in hem Hırvatistan hem de bu sene yapmış olduğu atakla oldukça etkili bir görüntü sergileyen Ermenistan’ın olduğu grupla gruptan çıkan ilk takım olmak bizi mutlu etti. Bu nedenden dolayı milli takımı sırtlayan oyuncuları ve teknik direktörleri kutluyoruz.

Hepimize bol şans!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in İddaa Uzmanı